Weights and Prices?

Discussion in 'The 420 Lounge' started by DoritosMan, Apr 1, 2001.

  1. Kitube Kitube

    • New Member
    • Since: Feb 1, 2012
    • Posts: 83
    I have a feeling weed is more expensive here in Chile (south america) even though it should be easy as hell to grow here, as well the laws here are really relaxed.
    1g i usually 10.000 chilean pesos which is 20 US dollars.
    but if i buy over 10g's i pay about 16 bucks per g.
    usually i buy 10g for 160 bucks.
    My guy says some pineapple express is coming in a week or two, that might be more expensive.
    How good is pineapple express? and how can i be sure that it is pineapple express?
    the weed i usually get isnt very sticky, has hardly any crystals on the outside.
  2. bfaulkner420 bfaulkner420

    • New Member
    • Since: Jul 27, 2012
    • Posts: 76
    I pay 120 for a half ounce of homegrown stuff that's a little seedy in the area I'm in right now which is shitty cause I've had green crack and grand daddy purp so its weird from going from top of the line to basically shit weed.
  3. bfaulkner420 bfaulkner420

    • New Member
    • Since: Jul 27, 2012
    • Posts: 76
    Last I knew there wasn't such a thing it's probably pinapple kush which is pretty smooth stuff. Someone could've just been a big fan of the movie and named a strain after the weed in the movie pineapple express.
  4. Kitube Kitube

    • New Member
    • Since: Feb 1, 2012
    • Posts: 83
    i thought so too but:
    http://www.medicalmarijuanastrains.com/pineapple-express-2/
  5. SportsfanNH420 SportsfanNH420

    • New Member
    • Since: Jul 26, 2012
    • Posts: 4
    I can get a halfie of pretty good
    mids for about 90 bucks. and sometimes when I'm feeling rich I spring for some headies or beasters at 20 to 30 a gram up in NH.
  6. Chronicmaster Chronicmaster

    • New Member
    • Since: Jul 13, 2012
    • Posts: 33
    I get 1g for 10$ and after that it goes up by the same so it's like 1 for 10,2 for 20 ect. But my beast friend is also my dealer so when I buy in bigger amounts I get discounts because I mostly smoke it with him anyway
  7. Adelaideyouth Adelaideyouth

    • Member
    • Since: Feb 4, 2012
    • Posts: 334
    Down here there's no choice on strains... you get what you get.

    Half ounces are usually around $110, Can get them as low as $90 if you know the right person.
    Ounces anywhere between $180 and $250.
    Pounds $1900 - $2200
  8. Northern lights all day Northern lights all day

    • New Member
    • Since: Aug 9, 2012
    • Posts: 8
    Really good ak- 47 northern lights gran daddy purp
    20$ - 1 g
    30- 1/2 8th 1.7 gs
    40$ -2 gs
    60$-1/8th
    Quarter-120$
    Half o -220$
    Whole o- 400
  9. bfaulkner420 bfaulkner420

    • New Member
    • Since: Jul 27, 2012
    • Posts: 76
    Dude that sucks I've been getting danks lately at a pretty good price
    15 for a g
    55 an 6th
    80 for a half
    140 to 180 for an O
  10. Arther443 Arther443

    • New Member
    • Since: Jun 11, 2012
    • Posts: 61
    $30 for 3 1" by 1" nugs of sour diesel. It was on a debt, so basically free XD
  11. TheLonleyStoner@Instagram TheLonleyStoner@Instagram

    • New Member
    • Since: Aug 16, 2012
    • Posts: 48
    In my area of the U.K, youre paying about £10 for every gram... (what a rip :() but buying in bulk saves you a few pounds here and there...
  12. Woah... I know Kung-Fu Woah... I know Kung-Fu

    • New Member
    • Since: Aug 17, 2012
    • Posts: 26
    In Sydney

    $20 for a gram.
    $50 for 3-4 grams
    $150 for 1/2 Oz.
    Adelaideyouth likes this.
  13. Free For All Free For All

    • Active Member
    • Since: Oct 14, 2010
    • Posts: 270
    In Alabama,for Mid Grade weed.
    1 Gram = $5
    1/2 oz. = $60 (sometimes I can get for $50)
    1 oz. = $120 (Sometimes for $100)

    For Loud,
    1 Gram = $20 or $15 (Depends on the dealer)
  14. ThorsBong ThorsBong

    • New Member
    • Since: Aug 10, 2012
    • Posts: 5
    Los Angeles

    Depends on where but generally

    1g - $10-30 USD
    3.5g - $ 30-70 USD
    7g - $ 60-100
    14g - $ 90-Infinity

    This is a mix of street/Dispensary prices with mids-top shelf
  15. Lazyz Lazyz

    • New Member
    • Since: Oct 2, 2012
    • Posts: 6
    *Gurh*, people! Where do you find such low prices?!
    Here in Nizhny Novgorod (NiNo), Russia prices are the following:
    1g of average quality is $20 (USD)
    1g of buds is $50
    1g of ganja stone is $50
    Damn, I want a tour in USA!!!
  16. SchwaggMasta SchwaggMasta

    • New Member
    • Since: Oct 15, 2012
    • Posts: 26
    Here in the fresh water state i get 1 gram of cheese for $15
    theres also this new strain goin around called ginii that sells $11 a gram
    ($11 just to be unique i guess, thats the set standard price for it everywhere i've been)
  17. SchwaggMasta SchwaggMasta

    • New Member
    • Since: Oct 15, 2012
    • Posts: 26
    Here in the fresh water state i get 1 gram of cheese for $15
    theres also this new strain goin around called ginii that sells $11 a gram
    ($11 just to be unique i guess, thats the set standard price for it everywhere i've been)
  18. Dalue776 Dalue776

    • New Member
    • Since: Jan 27, 2013
    • Posts: 8
    £10 = 1 gram
    £20 = 2 - 3.5 grams
    £30 = 7 grams

    Never spent anymore.
  19. mallitia95 mallitia95

    • Sr. Tokemaster
    • Since: May 13, 2011
    • Posts: 4,197
    i recently saw something ive never seen before. there was this kid selling "gweedo kush" for $35 a gram. needless to say i didnt buy any
  20. clint902 clint902

    • Sr. Member
    • Since: May 20, 2011
    • Posts: 1,623
    I bought 1/8 or 3.5 grams of LA Confidential at our local dispensary for $55. Seems a bit expensive but this dispensary opened about a month and a half ago so everything is new. I hope the price comes down soon but I had to try it.

Share This Page

Users found this page by searching for:

  1. How much is a gram of pineapple express

    ,
  2. how much is pineapple express a gram

    ,
  3. pineapple express price per gram

    ,
  4. half ounce of loud cost,
  5. Quarter ounce of pineapple express,
  6. how much does pineapple weed cost,
  7. pineapple express kush how much for a aounce,
  8. how much does an ounce of pineapple express cost,
  9. how many grams in a dub of pineapple express,
  10. how mush is a gram of weed pineapple express